Sport EnglandTennis Clubmark

Events

Display

Saturday 23 March 2019, Saturday Morning Group weekly organised play

09:00 to 11:00

Organiser: Mike Baggaley

Booked Facilities: Court 1, Court 2, Court 4 from 09:00 to 11:00

Attendees (2):
Robbie Fricker
Steven Crofts

Wednesday 27 March 2019, End of Winter Ladder Celebration

18:30 to 22:00

Organiser: Nerys Egerton

Booked Facilities: Clubhouse, Court 1, Court 2, Court 3, Court 4 from 18:30 to 22:00

Clubhouse Heating: On for 18:30

Thursday 28 March 2019, Management Committee Meeting

19:00 to 21:00

There will be a Management Committee meeting at 7.00 p.m. on Thursday, 28th March 2018 in the clubhouse. If you would like something to be discussed at this meeting, please notify a Management Committee member or contact the Management Committee, giving sufficient notice to allow the item to be included on the agenda.

Organiser: Philip Clarke

Booked Facilities: Clubhouse from 19:00 to 21:00

Clubhouse Heating: On for 19:00 until 21:00

Saturday 30 March 2019, Saturday Morning Group weekly organised play

09:00 to 11:00

Organiser: Mike Baggaley

Booked Facilities: Court 1, Court 2, Court 4 from 09:00 to 11:00

Attendees (1):
Robbie Fricker

Saturday 30 March 2019, Doubles Masterclass

14:30 to 16:30

Mike Armstrong will be running a Doubles Masterclass on Saturday the 30th of March at 2:30pm. This will be a 2 hour session which involves a 30-40 minute presentation inside the clubhouse followed by an on court session. The aim of the session is to look at doubles positioning, strategies and patterns of play and is ideal for Team Captains who want to improve Team Practice sessions, Team players and those looking to get involved in Team Tennis or any member that wants to improve their doubles game. The cost of the 2 hour session is £10. Places must be booked in advance by signing up on the noticeboard or website or by contacting Mike.

Organiser: Mike Armstrong

Booked Facilities: Clubhouse, Court 3, Court 4 from 14:30 to 16:30

Clubhouse Heating: On for 14:30

Attendees (7):
Iain Cartwright
Mackenzie Crofts
Mike Baggaley
Neil Johnson
Robbie Fricker
Steven Crofts
Theodore Penov

Thursday 4 April 2019, Court Maintenance

13:00 to 16:30

Replay will be on site on the afternoon of Thursday 4. April to carry out normal brushing of the courts. They are scheduled for a 1pm start but are often early. There will always be 2 courts available for play.

Organiser: Roger Smith

Booked Facilities: Court 1, Court 2, Court 3, Court 4 from 13:00 to 16:30

Saturday 6 April 2019, Saturday Morning Group weekly organised play

09:00 to 11:00

Organiser: Mike Baggaley

Booked Facilities: Court 1, Court 2, Court 4 from 09:00 to 11:00

Saturday 6 April 2019, Quiz Night

19:00 to 22:30

On Saturday April 6th, Josh and Adam will host a Quiz Night in the clubhouse. Members and non-members are all welcome. Please sign up on the form on the noticeboard if you would like to join in. The cost is £6.50 per person, which includes a light buffet. Please arrive at 7.00 to enable a prompt 7.30 start of the questions.

Organiser: Josh Maughan

Booked Facilities: Clubhouse from 19:00 to 22:30

Clubhouse Heating: On for 19:00

Sunday 7 April 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

13:30 to 16:30

Basford A versus Florence C

Organiser: Theodore Penov

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:30 to 16:30

Attendees (2):
Mackenzie Crofts
Theodore Penov

Sunday 14 April 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Great Bridgeford C

Organiser: Steven Crofts

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (5):
Daniel Hall
Mackenzie Crofts
Mike Baggaley
Peter James Plumb
Steven Crofts

Monday 15 April 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30

Lichfield Friary versus Basford

Organiser: Amy Ellis

Tuesday 16 April 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

18:30

Eccleshall C versus Basford B

Organiser: Steven Crofts

Attendees (4):
Daniel Hall
Luke Chittenden
Mike Baggaley
Steven Crofts

Tuesday 23 April 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

18:30

Draycott E versus Basford B

Organiser: Robbie Fricker

Attendees (3):
Daniel Hall
Luke Chittenden
Robbie Fricker

Sunday 28 April 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Etchinghill B

Organiser: Robbie Fricker

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (6):
Daniel Hall
Luke Chittenden
Mackenzie Crofts
Peter James Plumb
Robbie Fricker
Steven Crofts

Tuesday 30 April 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

18:30

Walton B versus Basford A

Organiser: Theodore Penov

Attendees (3):
Nick Weller
Theodore Penov
Thomas Pickford

Sunday 5 May 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

13:30 to 16:30

Basford A versus Draycott D

Organiser: Theodore Penov

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:30 to 16:30

Attendees (4):
Iain Cartwright
Mackenzie Crofts
Theodore Penov
Thomas Pickford

Thursday 9 May 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30 to 21:30

Basford versus Stone A

Organiser: Amy Ellis

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 18:30 to 21:30

Sunday 12 May 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Great Bridgeford B

Organiser: Robbie Fricker

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (3):
Luke Chittenden
Peter James Plumb
Robbie Fricker

Wednesday 15 May 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30

Walton A versus Basford

Organiser: Amy Ellis

Sunday 19 May 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

13:30 to 16:30

Basford A versus Walton B

Organiser: Theodore Penov

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:30 to 16:30

Attendees (3):
Iain Cartwright
Nick Weller
Theodore Penov

Thursday 23 May 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30 to 21:30

Basford versus Lichfield Friary

Organiser: Amy Ellis

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 18:30 to 21:30

Sunday 26 May 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Draycott E

Organiser: Robbie Fricker

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (1):
Robbie Fricker

Friday 31 May 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

18:30

Endon B versus Basford A

Organiser: Theodore Penov

Attendees (1):
Theodore Penov

Monday 3 June 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30

Stone A versus Basford

Organiser: Amy Ellis

Sunday 9 June 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Eccleshall C

Organiser: Robbie Fricker

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (1):
Robbie Fricker

Tuesday 11 June 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

18:30

Draycott D versus Basford A

Organiser: Theodore Penov

Attendees (2):
Iain Cartwright
Theodore Penov

Thursday 13 June 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30 to 21:30

Basford versus Streetly A

Organiser: Amy Ellis

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 18:30 to 21:30

Sunday 16 June 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

13:30 to 16:30

Basford A versus Eccleshall B

Organiser: Theodore Penov

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:30 to 16:30

Attendees (3):
Iain Cartwright
Nick Weller
Theodore Penov

Sunday 23 June 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Florence D

Organiser: Robbie Fricker

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (1):
Robbie Fricker

Friday 28 June 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

18:30

Leek C versus Basford B

Organiser: Robbie Fricker

Attendees (1):
Robbie Fricker

Friday 28 June 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

18:30

Stone C versus Basford A

Organiser: Theodore Penov

Attendees (3):
Iain Cartwright
Nick Weller
Theodore Penov

Friday 5 July 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

18:30

Walton C versus Basford B

Organiser: Robbie Fricker

Attendees (1):
Robbie Fricker

Sunday 7 July 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Leek C

Organiser: Robbie Fricker

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (1):
Robbie Fricker

Saturday 13 July 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

14:30

Etchinghill B versus Basford B

Organiser: Robbie Fricker

Attendees (1):
Robbie Fricker

Sunday 14 July 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

13:30 to 16:30

Basford A versus Stone C

Organiser: Theodore Penov

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:30 to 16:30

Attendees (3):
Iain Cartwright
Nick Weller
Theodore Penov

Thursday 18 July 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30 to 21:30

Basford versus Walton A

Organiser: Amy Ellis

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 18:30 to 21:30

Sunday 21 July 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Walton C

Organiser: Robbie Fricker

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (1):
Robbie Fricker

Tuesday 23 July 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30

Streetly A versus Basford

Organiser: Amy Ellis

Friday 26 July 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

18:30

Walton D versus Basford B

Organiser: Robbie Fricker

Attendees (1):
Robbie Fricker

Sunday 28 July 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

13:30 to 16:30

Basford A versus Endon B

Organiser: Theodore Penov

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:30 to 16:30

Attendees (2):
Nick Weller
Theodore Penov

Tuesday 30 July 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

18:30

Great Bridgeford C versus Basford B

Organiser: Robbie Fricker

Attendees (1):
Robbie Fricker

Sunday 4 August 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

13:00 to 16:00

Basford B versus Walton D

Organiser: Robbie Fricker

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:00 to 16:00

Attendees (1):
Robbie Fricker

Tuesday 6 August 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

18:30

Eccleshall B versus Basford A

Organiser: Theodore Penov

Attendees (2):
Iain Cartwright
Theodore Penov

Thursday 8 August 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30 to 21:30

Basford versus Wolverhampton C

Organiser: Amy Ellis

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 18:30 to 21:30

Friday 9 August 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

18:30

Leek B versus Basford A

Organiser: Theodore Penov

Attendees (3):
Iain Cartwright
Nick Weller
Theodore Penov

Sunday 11 August 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

13:30 to 16:30

Basford A versus Baseline B

Organiser: Theodore Penov

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:30 to 16:30

Attendees (2):
Nick Weller
Theodore Penov

Tuesday 13 August 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

18:30

Florence D versus Basford B

Organiser: Robbie Fricker

Thursday 15 August 2019, Staffordshire Tennis League Ladies Team Match

18:30

Wolverhampton C versus Basford

Organiser: Amy Ellis

Sunday 18 August 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

11:00

Baseline B versus Basford A

Organiser: Theodore Penov

Attendees (2):
Iain Cartwright
Theodore Penov

Sunday 25 August 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

13:30 to 16:30

Basford A versus Leek B

Organiser: Theodore Penov

Booked Facilities: Court 1, Court 2 from 13:30 to 16:30

Attendees (1):
Theodore Penov

Tuesday 27 August 2019, Staffordshire Tennis League Men's B Team Match

18:30

Great Bridgeford B versus Basford B

Organiser: Robbie Fricker

Sunday 8 September 2019, Staffordshire Tennis League Men's A Team Match

10:30

Florence C versus Basford A

Organiser: Theodore Penov

Attendees (2):
Iain Cartwright
Theodore Penov

View past events.